Вишну (санскрит: विष्णु, IAST: Viṣṇu) — хиндуистички бог со улога на одржувач и еден од тројството во хиндуизмот, покрај Брахма (творецот) и Шива (уништувачот). Ова е претседавачко божество на одликата на сатва или доблест која е најчиста од останатите одлики на материјалната природа како што се страст и незнаење. Има најмногу обожувачи во споредба со Брахма и Шива, и неговото престојувалиште се нарекува Ваикунтха.

Вишну
Податотека:Bhagavan Vishnu.jpg
Вишну
бог на заштитата, зачувување на доброто, обнова на дармата, мокша[1][2]
Деванагариविष्णु
Транслитерација од санскритViṣṇu
ПрипадностБраман (вајшнавизам), тримурти, дева, тридев
ЖивеалиштеВајкунта
Оружјепрстен (сударшана) и жезол (каумодаки гада)[3]
Симболилотос, Шеша
СопружнициЛакшми
Јава наГаруда[3]
СлавиХоли, Рама навами, Кришна џанмаштами, Нарасима џајанти, Ондам, Тулси вивах;[4]

Наводи уреди

  1. Wendy Doniger (1999). Merriam-Webster's Encyclopedia of World Religions. Merriam-Webster. стр. 1134. ISBN 978-0-87779-044-0.
  2. Editors of Encyclopaedia Britannica (2008). Encyclopedia of World Religions. Encyclopaedia Britannica, Inc. стр. 445–448. ISBN 978-1-59339-491-2.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)
  3. 3,0 3,1 Constance Jones; James D. Ryan (2006). Encyclopedia of Hinduism. Infobase Publishing. стр. 491–492. ISBN 978-0-8160-7564-5.
  4. Muriel Marion Underhill (1991). The Hindu Religious Year. Asian Educational Services. стр. 75–91. ISBN 978-81-206-0523-7.