Вилијам I (гроф од Булоњ)

Вилијам I (околу 1137 - 11 октомври 1159) бил гроф од Булоњ (1153-1159) и 4-ти Ерл на Сари (1153-1159).

Вилијам I
гроф од Булоњ
гроф од Булоњ
На престол17 август 1153 – 11 октомври 1159
ПретходникЕвстахиј IV
НаследникМарија I
ConsortИзабела Варен
ДинастијаДинастија Блоа
ТаткоСтефан
МајкаМатилда

Тој бил третиот син на кралот Стефан, кралот на Англија и Матилда. Кога неговиот постар брат, Евстахиј IV починал во 1153 година, тој заминал во Англија. По смртта на Хенри, се сметало дека еден од организаторите за неговата смрт бил токму Вилијам. Поради ова, тој побегнал во Нормандија.

Во 1146 година се оженил за Изабела Варен. Тие немале потомство. Вилијам починал пред портите на Тулуза.