Евстахиј IV (1130 - 17 август 1153) бил гроф од Булоњ и син, а со тоа и престолонаследник на англискиот крал Стефан I и Матилда.

Евстахиј IV
Гроф од Булоњ
Blason Courtenay.svg
Грбот на Булоњ
Гроф од Булоњ
На престол25 декември 1146[1] – 17 август 1153
НаследникВилијам I
СопружникКонстанца
ДинастијаДинастија Блоа
ТаткоСтефан
МајкаМатилда

Во 1137 година тој бил верен за сестрата на францускиот крал Луј VII, Констанца. Во 1147 година, тој бил прогласен за витез, година кога имал околу 16 или 18 години. Во 1151 година, тој се приклучил кон воениот поход на Луј во нападот врз Нормандија.

Пред смртта на неговиот татко, тој според договорот не бил крунисан за крал на Англија. Тој ненадејно починал во 1153 година.

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Alison Weir, Britain's Royal Family: A Complete Genealogy (London, U.K.: The Bodley Head, 1999), page 52