Вилинско ракче

Chirocephalus pelagonicus
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Crustacea
Ред: Anostraca
Семејство: Chirocephalidae
Род: Chirocephalus
Вид: C. pelagonicus
Биномен назив
Chirocephalus pelagonicus
Petkovski, 1986

Вилинско ракче (поточно: пелагониско вилинско ракче: (науч. Chirocephalus pelagonicus)) — ракче од редот вилински ракиња (Anostraca) кое живее во Пелагонија, Македонија, поточно во наоѓалиштето Локви, кај селото Големо Коњари, Прилепско. Овој вид на ракче е ендемски вид во Македонија и живее само на територијата на Македонија и никаде на друго место во светот. На листата на загрозени животни на ЕУ се наѓа и ова животно. Во Македонија се очекува да се заштити со закон.[1]

НаводиУреди

  1. „Вилинското ракче ќе биде заштитено со закон“. www.a1.com.mk.

Надворешни врскиУреди