Википедија на португалски јазик

Португалската Википедија е издание на Википедија на португалски јазик, дел од фондацијата Викимедија, која започнала со работа на 11 мај 2001 година[1].

Португалска Википедија
Вид место
семрежна енциклопедија
Достапно напортугалски
СедиштеМајами
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://pt.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Покрај тоа што е шесто најпосетувано мрежно место во светот, Википедија е петнаесетта најпосетувана мрежна страна во Бразил[2]и шеста во Португалија.[3] Според податоци од 17 јуни 2024 година, има 1.004.226 статии и 2.140.517 регистрирани корисници.

Наводи

уреди
  1. „[Wikipedia-l] new language wikis“. 11 May 2001.
  2. „Top sites in Brazil“ (англиски). Архивирано од изворникот на March 17, 2021. Посетено на September 6, 2021.
  3. „Top sites in Portugal“ (англиски). Архивирано од изворникот на 1 December 2022. Посетено на 28 September 2014.

Надворешни врски

уреди