Отвори го главното мени
LocationWakeIsland.png
Карта на Вејк

Островот Вејк или Атолот Вејк е корален атол (со должина на брег од 19,3 километара) во Северниот Пацифик, кој се наоѓа на отприликa на две третини пат од Хонолулу (3.700 км западно) и Гуам (2.430 км источно). Таа е неорганизирана, неинкорпориpана територија на САД со која управува Бирото за островски работи при Секретаријатот за надворешни работи на САД. Вејк се наоѓа западно од Меѓународната датумска граница и со тоа е за еден ден понапред од 50-те американски држави. Пристапот на островот е ограничен и сите активности се управувани од страна на Военото воздухопловство на САД, американската војска и цивилната фабрика која управува и одржува воени бази.

Надворешни врскиУреди


Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров