Ветар во кутиче кибрит (филм)

(Пренасочено од Ветар во кутиче кибрит)

„Ветар во кутиче кибрит “ - македонски телевизиски филм од 1970 година. Го режирала Лидија Вељанова, а сценариото го напишал Зоран Јовановиќ.

„Ветар во кутиче кибрит“
РежисерЛидија Вељанова
СценаристЗоран Јовановиќ
НастапуваатСабина Ајрула
Кирил Андоновски
Анче Џамбазова
Чедо Христов
Жанрдрама
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1970
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

УлогиУреди

Глумец Улога
Сабина Ајрула
Кирил Андоновски
Анче Џамбазова
Чедо Христов
Славко Нинов

Надворешни врскиУреди