Весна Пемова

Весна Пемова (р. 5 ноември 1960 во Кавадарци) — македонски лекар и поранешен пратеник во Собранието на Македонија од страна на ВМРО-ДПМНЕ.[1]

Весна Пемова
Пратеничка на Собранието на Македонија
Лични податоци
Роден(а) Весна Пемова
5 ноември 1960 (1960-11-05) (62 г.)
Кавадарци, СФРЈ СФР Југославија
Државјанство Македонија
Националност Македонка
Партија ВМРО-ДПМНЕ
Занимање лекар

ЖивотописУреди

Весна Пемова е дипломирана докторка на медицина на Медицинскиот факултет. Таа е специјалист по дерматовенерологија и е член на ВМРО-ДПМНЕ.

НаводиУреди

  1. „Весна Пемова“. www.sobranie.mk. Посетено на 2020-01-10.