Ваље де ла Серена — општина во покраината Бадахос, Екстремадура. Општина со население од 1.457 жители на површина од 121,4 км2.

Ваље де ла Серена
Црква во Ваље де ла Серена
Црква во Ваље де ла Серена
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраиниБадахос
ОкругЛа Серена
Управа
 • АлкалдеМартин Кабаљеро Хориљо
Површина
 • Вкупна121,4 км2 (469 ми2)
Надм. вис.&10000000000000423000000423 м
Население (2007)
 • Вкупно1,457
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоAyuntamiento de Valle de la Serena

Надворешни врски уреди