Валаам (охридски архиепископ)

Валаам бил православен свештеник и охридски архиепископ во период од 1597 до 1598 година.[1]

Macedonian cross.svg
Валаам
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1597
Архиепископ до околу 1598
Претходник Атанасиј
Наследник Нектариј
Роден 16 век
Починал 28 мај 1598
Други архиепископи со име Валаам

Се смета дека го наследил Атанасиј I по неговото архиепископување.[2]

Денеска нема многу податоци околу неговото делување. Се знае дека бил погубен од Отоманците во Велес,[1] на 28 мај, 1598 година.[2]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.
  2. 2,0 2,1 д-р Стојан Киселиновски и д-р (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 85. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)