Вавелска катедрала

Вавелската катедрала (полски: Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława ) е црква која се наоѓа во Краков, Полска. Катедралата исто така е позната и како базилика Свети Станислав и Вацлав. Црквата има околу 1000 години историја. Во текот на својата историја служела како место во кое биле крунисувани полските кралеви, дури и откако Краков престанал да биде главен град на Полска.

Вавелска катедрала
Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława
Kraków - Wawel Cathedral 01.jpg
Поглод кон црквата
Основни податоци
МестоКраков, Полска
Духовно-организациски статусцрква

Денес во катедралата се наоѓаат посмртните останки на поголем број на полски кралеви.

Во оваа црква во 1946 година служел идниот Јован Павле Втори.[1]

Денешната катедрала била изградена за првпат во текот на 11 век, и од тогаш дури три пати го менувала својот изглед. Првата црква била уништена во 11 век, втората во 12 век, а третата во 1305 година.

ЛирератураУреди

  1. Witness to Hope, George Weigel, Pg 81

Надворешни врскиУреди

Координати: 50°3′16.7″N 19°56′7.5″E / 50.054639° N; 19.935417° E / 50.054639; 19.935417