Бурјатска Автономна Советска Социјалистичка Република

Бурјатска Автономна Советска Социјалистичка Република (бурјатски: Буряадай Автономито Совет Социалис Республика; руски: Бурятская Автономная Советская Социалистическая Республика) — автономна република во Советскиот Сојуз во составот на Руска СФСР.

Бурјатска АССР
Буряадай Автономито Совет Социалис Республика
Бурятская Автономная Советская Социалистическая Республика
автономна република

1923 – 1990
Знаме Грб
Гесло
нема
Граници на Башкирска АССР во рамките на Советскиот Сојуз
Главен град Улан Уде
Вероисповед атеизам
Уредување република
Историја
 -  Основана 1923
 -  Крај 1990
Површина
 -  1923-1990 351.300 км²
Валута руска рубља

Републиката била основана во 1919 година.

Територијата на земјата опфаќала 351.300 квадратни километри, а бројот на населението било 1.030.000 луѓе. Односнот меѓу градското и селското население бил 647.000 кон 383.000 луѓе[1].

Таа била наследена од Бурјатија.

НаселениеУреди

Населението на земјата според податоци од 1979 година било следното:[2] :

  • бурјати - 207 000
  • руси - 648 000
  • украинци - 15 000
  • татари - 10 000

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. СССР, Административно-териториаляное деление союзных республик, стр. 451: Податоци од 1 јануари 1987 г.
  2. СССР Энциклопедический справочник, ред. А. М. Прохоров, стр. 530