Бронислав Коморовски

Бронислав Марија Коморовски (полски: Bronisław Maria Komorowski; р. 4 јуни 1952)[1] - полски политичар од редовите на партијата Граѓанска платформа и претседател на Полска од 2010 година.

Бронислав Коморовски
Bronisław Komorowski
KPRP 20130131 WG 222 BRONISLAW KOMOROWSKI.jpg
Претседател на Полска
Втор претседател на третата република
Премиер Доналд Туск
Претходник Лех Качињски
Лични податоци
Роден(а) 4 јуни 1952
Партија Граѓанска платформа
Сопружник Ана Коморовска
Вероисповед католик

Бронислав Коморовски победи во вториот круг од претседателските избори во Полска, одржан на 4 јули 2010 г. Во изборите тој освои 53,01%, додека противкандидатот од опозициската партија Право и правда, Јарослав Качињски, стигна до 46,99%.

Брак и семејствоУреди

Бронислав Коморовски се оженил со Aнна Коморовска во 1977 година и заедно имаат три ќерки и тројца синови.

НаводиУреди

  1. „Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej“. katalog.bip.ipn.gov.pl (полски). Посетено на 2019-05-12.

Надворешни врскиУреди