Бродска несреќа во Охридското Езеро (2009)

На 5 септември 2009 година, бродот за разгледување на Илинден со група од 57 странски туристи потона во Охридското Езеро, Југозападна Република Македонија. Загинаа 15 лица.[1][2] Потонувањето на Илинден беше најголемата бродска несреќа во историјата на Република Македонија.[3]

Приближна местоположба на тонење во Охридското Езеро
Илинден, кајчето

Охридското Езеро е најдлабокото езеро на Балканот, со максимална длабочина од 288 метри. Бродот Илинден носеше туристи во манастирот Свети Наум. Бродот, изграден во 1924 година,[4] имал максимален капацитет од 45 патници.[5] Потона за четири минути, на околу 200 метарs (700 ст) од брегот, во плитки води. Се наведува дека чамецот потонал околу 11:00 часот наутро по локално време,[5] во близина на кампот Елешец. Два други чамци, Александрија и Кристина, биле во близина и можеле да им помогнат на патниците на Илинден . Повеќето од туристите на бродот беа постари граѓани, од кои многумина не можеа да пливаат. Жртвите беа од Пирдоп, Златица, Челопеч и особено Антон.

Првиот човек на Република Македонија го посети местото на несреќата. Друг авион, Ц-27Ј Спартан, ги превезуваше телата на жртви. Министерот за транспорт и врски на Република Македонија Миле Јанакиевски поднесе оставка поради несреќата од морални причини,[6] која не беше прифатена од премиерот Никола Груевски.[7] 6 септември во Република Македонија е прогласен за национален ден на жалост. Едноминутно молчење беше оддадено пред квалификациите за Светското првенство на Македонија и Бугарија во 2010 година подоцна на 5 септември и против Шкотска и Црна Гора.

про-бугарската клуб, Бугарскиот културен клуб – Скопје пробаше да докажи дека починатите граѓани биле Бугари но немале доказ и дури му предложи на градоначалникот на Охрид кој беше Александар Петрески да се подигне споменик во спомен и на жртвите во несреќата и на оние чија помош спаси многу животи.[8][9] На крајот Александар Петревски ги прифатил предложите и беше изграден споменикот. Во ноември 2020 година, споменикот во Охрид на загинатите туристи на бродот Илинден беше вандализиран и уништен. На 28 ноември градоначалникот на Охрид Константин Георгиески соопшти дека плочата е заменета.[10]

Илинден сѐ уште неискористен (2016)

Извори уреди

  1. „Macedonia boat sinking 'kills 15'. BBC. 2009-09-05. Посетено на 2009-09-05.
  2. „15 dead as Macedonian tour boat sinks“. CNN. 2009-09-05. Посетено на 2009-09-05.
  3. „Најголема бродска несреќа во Македонија“ (Macedonian). A1. 2009-09-05. Посетено на 2009-09-05.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. "Илинден" произведен 1924 година“ (Macedonian). A1. 2009-09-05. Посетено на 2009-09-05.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. 5,0 5,1 „Macedonia boat sinking 'kills 15'. BBC. 2009-09-05. Посетено на 2009-09-05.
  6. Minister of Transport and Communication resigned
  7. Macedonian government refuses to accept Janakievski's resignation. SETimes.com, 10 September 2009. Accessed 2009-09-27. Archived 2009-09-30.
  8. Further delay for the sunken Ilinden Архивирано на 22 јули 2011 г.. ALFA TV, 17 September 2009. (in Macedonian)
  9. NGO proposes monument to be erected in memory of Ohrid Lake victims Архивирано на 19 ноември 2008 г.. Startpagina.nl, 26 September 2009.
  10. „Градот Охрид експресно ја обнови плочата со натписот на спомен обележјето на жртвите од потонувањето на "Илинден". OhridNews (англиски). 2020-11-28. Посетено на 2020-11-29.