Златица (бугарски: Златица) — град во Западна Бугарија, административен центар на општината Златица во Софиската Област. Има население од околу 4.517 жители (2022).

Златица
Златица
град
Поглед на плоштадот во Златица
Поглед на плоштадот во Златица
Златица is located in Бугарија
Златица
Златица
Местоположба на Златица во Бугарија
Координати: 42°42′48.38″N 24°8′20.74″E / 42.7134389° СГШ; 24.1390944° ИГД / 42.7134389; 24.1390944
ЗемјаБугарија
ОбластСофија
ОпштинаЗлатица
Управа
 • ГрадоначалникСтојан Генов (БСП)
Површина
 • Вкупна67,538 км2 (26,077 ми2)
Надм. вис.&10000000000000680000000680 м
Население (2022)
 • Вкупно4,517
 • Густина67/км2 (170/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код2080
Повик. бр.+359 0728
Мреж. местоzlatitsa.egov.bg

Географија

уреди

Златица се наоѓа на 70 километри источно од главниот град Софија и 52 километри западно од Карлово на подбалканскиот пат. Се наоѓа на 680 мнв во средишниот дел на Златишко-Пирдопската Котлина.

Историја

уреди

Златица е стара населба. Се верува дека околината била населена уште од праисторијата. Некои извори ги спомнуваат Римјаните како основачи на градот. Првата пишана информација е во познатата Виргинска грамота на бугарскиот цар Константин Асен (1257–1277), каде што се споменува населба што постоела под ова име. Градот го добил името Златица бидејќи во областа се добивало злато.[1]

Наводи

уреди
  1. Община Златица - История Архивирано на 19 август 2022 г.(бугарски)

Надворешни врски

уреди