Пирдоп (бугарски: Пирдоп) — град во Западна Бугарија, административен центар на општината Пирдоп во Софиската Област. Има население од околу 6.700 жители (2022).

Пирдоп
Пирдоп
град
Зградата на читалиште „Напредок“
Зградата на читалиште „Напредок“
Пирдоп is located in Бугарија
Пирдоп
Пирдоп
Местоположба на Пирдоп во Бугарија
Координати: 42°42′3.9″N 24°11′8.54″E / 42.701083° СГШ; 24.1857056° ИГД / 42.701083; 24.1857056Координати: 42°42′3.9″N 24°11′8.54″E / 42.701083° СГШ; 24.1857056° ИГД / 42.701083; 24.1857056
ЗемјаБугарија
ОбластСофиja
ОпштинаПирдоп
Управа
 • ГрадоначалникАнгел Геров (БСП, ВМРО-БНД)
Површина
 • Вкупна90,148 км2 (34,806 ми2)
Надм. вис.&10000000000000696000000696 м
Население (2022)
 • Вкупно6,759
 • Густина75/км2 (190/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код2070
Повик. бр.+359 07181
Мреж. местоpirdop.bg

ГеографијаУреди

Пирдоп се наоѓа на 70 километри источно од главниот град Софија и 52 километри западно од Карлово на подбалканскиот пат. Се наоѓа на 696 мнв во средишниот дел на Златишко-Пирдопската котлина. Теренот на кој е изграден градот има благ наклон од североисток кон југозапад и го минува Пирдопската Река, притока на Тополница.

ИсторијаУреди

Во околината на Пирдоп се пронајдени траги од населување за време на неолитот и тракиската ера, како и остатоци од значајна доцноантичка и раносредновековна населба. На 5 километри североисточно од денешниот град се наоѓал манастирот „Свети Илија“, чиј дел се урнатините на Еленската базилика, кои се зачувани и денес. Манастирот бил значаен книжевен центар и функционирал до крајот на 18 век. Во него веројатно е составен Пирдопскиот апостол, еден од значајните споменици на среднобугарската литература, датиран во 12 век.[1]

За прв пат се споменува во османлиски документ од 1430 година под името Пуротобабинче. Кон крајот на 17 век во градот имало ќелијно училиште, неговите жители учествувале во Чипровското востание, а локалниот даскал Георги ги составил во 1698 година Протопопинскиот и Тихомирмирскиот Дамаскин. Во 17-18 век Пирдоп станал голем центар за сточарство и преработка на волна со стотици работилници. Во 1841 година, жителите на градот биле ослободени од ангарија. Во 1840 година било отворено училиште, кое од 1853 година било класно, а во 1863 година - женско училиште. Читалиштето бил основано во 1869 година.

Во 1869 година во градот бил формиран комитет на Внатрешната револуционерна организација. Жителите на Пирдоп учествувале во српско-турската војна, во Ботевата чета и во Бугарското ополчение. Градот бил ослободен на 21 декември 1877 година од Дваесет и првиот Донски полк.

НаводиУреди

  1. Научноинформационен център „Българска енциклопедия“. Голяма енциклопедия „България“. Том 9. София, Книгоиздателска къща „Труд“, 2012. ISBN 9789548104319. с. 3415 – 3416.

Надворешни врскиУреди