Антон (бугарски: Антон) — село во Западна Бугарија, административен центар на општината Антон во Софиската Област. Има население од околу 1.489 жители (2022).[1]

Антон
Антон
село
Плоштадот во селото
Плоштадот во селото
Антон is located in Бугарија
Антон
Антон
Местоположба на Антон во Бугарија
Координати: 42°44′5.76″N 24°15′33.29″E / 42.7349333° СГШ; 24.2592472° ИГД / 42.7349333; 24.2592472Координати: 42°44′5.76″N 24°15′33.29″E / 42.7349333° СГШ; 24.2592472° ИГД / 42.7349333; 24.2592472
ЗемјаБугарија
ОбластСофија
ОпштинаАнтон
Управа
 • ГрадоначалникАндреј Симов (БСП, ВМРО-БНД)
Површина
 • Вкупна76,098 км2 (29,382 ми2)
Надм. вис.&10000000000000807000000807 м
Население (2022)
 • Вкупно1,489
 • Густина20/км2 (51/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код2089
Повик. бр.+359 07186
Мреж. местоantonbg.eu

Географија уреди

Селото се наоѓа во планинско подрачје, 89 километри источно од главниот град Софија. Во близина на селото минуваат Подбалканскиот пат и пругата СофијаБургас.

Историја уреди

Првите пишани податоци за селото датираат од 15 век под името Л’џене што потекнува од турцизирањето на старословенскиот збор за ливада — „луг“, „лъг“, „лъка“. Во 1950 година селото било преименувано по Стефан Минев (Антон) — истакнат партизан.

Наводи уреди

Надворешни врски уреди