Бојан Пајтиќ (срп. Бојан Пајтић; р. 2 мај 1970 in Сента, Војводина, Србија) е моментален претседател на владата на Војводина.

Бојан Пајтиќ
Бојан Пајтић
I Претседател на владата на Војводина
На должноста
Стапил
14 декември 2009
Претходник нема
VII Претседател на Извршниот совет на Војводина
На должноста
30 октомври 2004 – 14 декември 2009
Претходник Ѓорѓе Ѓукиќ
Наследник нема
Лични податоци
Роден(а) 2 мај 1970(1970-05-02)(53 г.)
Сента, Војводина, Србија
Партија Демократска партија
Сопружник Весна Пајтиќ
Вероисповед православен

Пајтиќ е член на Демократска партија и нејзин потпретседател. Доктрирал правни науки на Универзитетот во Нови Сад. Зборува српски, унгарски и англиски. Од ноември 2004 е на функцијата Претседател на Извршниот совет на Војводина, а потоа Претседател на владата.[1][2]

Наводи уреди

  1. http://www.vreme.com/cms/view.php?id=635877
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-06-03. Посетено на 2012-04-16.

Надворешни врски уреди