Ботниски Залив

(Пренасочено од Ботнискиот Залив)

Координати: 62°9′18″N 19°30′1″E / 62.15500° СГШ; 19.50028° ИГД / 62.15500; 19.50028

Карта на Ботнискиот Залив

Ботнискиот Залив или Ботнички Залив (фин. Pohjanlahti, швед. Bottniska viken) се наоѓа во северниот дел на Балтичкото Море. Се наоѓа помеѓу Финска на исток, Шведска на запад и Оландските Острови на југ.

Поглед кон заливот

Заливот е долг 725 км, а широк 80 км и зафаќа површина од 117.000 км2. Најголемата забележана длабочина во овој залив изнесува 295 м, а просечната длабочина изнесува 60 м. Најголеми реки коишто се влеваат во Ботнискиот Залив се:

Најголеми градови коишто се наоѓаат на бреговите на овој залив се:

ПоврзаноУреди