Босанско-подрински кантон

Босанско-подрински Кантон — е еден од десетте кантони во Босна и Херцеговина. Кантонот се наоѓа во источниот дел на Централна Босна, во регионот Подриње. Главен центар на кантонот е Горажде.

Босанско-подрински Кантон

Bosansko-podrinjski kanton (бс)

Bosansko-podrinjska županija (хр)

Босанско-подрињски кантон (ср)
кантон
Знаме на Босанско-подрински КантонГрб на Босанско-подрински Кантон
Местоположба во БиХ
Местоположба во БиХ
ДржаваБосна и Херцеговина
ЕнтитетФедерација Босна и Херцеговина
Гл. градГоражде
ОпштиниГоражде, Пале-Прача, Фоча-Устиколина
Управа
 • ПремиерЕмир Оковиќ
Површина
 • Вкупна504,6 км2 (1,948 ми2)
Население
 • Вкупно25,336
 • Густина50,21/км2 (13,000/ми2)

Население уреди

Според пописот од 2013 година, кантонот имал 25.336 жители.

Општини уреди

Во кантонот се наоѓаат следните општини: Горажде, Пале-Прача и Фоча-Устиколина.

Поврзано уреди