Ангелски Водопад

(Пренасочено од Ангелски водопад)

Ангелски Водопад (домородно име: Kerepakupai merú) е највисокиот светски водопад со висина од 979 метри, а слободен пад на водата од 807 метри. Сместен е во Канајма националниот парк во регионот Гран Сабана од државата Боливар, Венецуела. Висината на водопадот е толку голема што водата е расеана од силните ветрови и се менува во магла пред да дојде до земјата.

Ангелски Водопад
Salto Ángel
Kerepakupai Vená
Ангелски Водопад, држава Боливар, Венецуела
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Карта
МестоАјуин-тепуи, Национален парк Канаима, Држава Боливар, Венецуела
Координати5°58′03″N 62°32′08″W / 5.96750° СГШ; 62.53556° ЗГД / 5.96750; -62.53556
ВидВметнува
Вкуп. висина979 м (3,212 ст)
Слапови2
Највисок слап807 м (2,648 ст)
Светски ранг по висина1st[1]
Делумно наоблачен поглед на Англескиот водопад изутрина

Надворешни врски

уреди
  1. „Angel Falls“. Encyclopædia Britannica. 17 November 2014. Посетено на 22 May 2015.