Бобан Апостолов

македонски музичар

Бобан Апостолов - македонски мултиплатинумски композитор, текстописец, аранжер и продуцент.

Boban Apostolov
Изворно имеБобан Апостолов
Родено имеBoban Apostolov
Познат(а) и какоnaBBoo
Роден(а)ноември 1984 (воз. 39 г.)
Yugoslavia (present-day North Macedonia)
ПотеклоNorth Macedonia
ЖанровиElectro, House, Pop, Dance-pop, Hip Hop, R&B, Pop-rock
ЗанимањаComposer, Songwriter, Record producer,
ИнструментиViolin, Piano
Период на активност1999 – present
СоработнициKanita
Мреж. местоnabboo.com

Биографија уреди

Бобан Апостолов е роден во 1984 година[1] во Југославија. На шестгодишна возраст почнал да свири виолина во музичкото училиште Илија Николовски – Луј,[2] ги продолжил студиите во средното музичко училиште, Музичката академија[3] во Скопје и Беркли колеџот за музика[4] во Бостон на специјалист за студиска продукција.

2009–2014 бил продукциски менаџер, Pro Tools и инженер за звук во FAME'S Project[5] – компанија за снимање и продукција на оркестарска музика, специјализирана за филм, телевизија, документарен филм, видео игри и издаваштво.

Некои од проектите со кои бил вклучен во снимањето на оркестарска музика за филмови се: Хостел: Дел III, Ками, Керити,[6] Зварт Вотер, Омаџо а Рома[7] (кастинг на Моника Белучи), Ана Винтер, Хостел 3, Мареа де Арена, 2033, La Commanderie, Joseph et sa fille, Les colts de l'or noi, Sound of Noise, The Lost Medalion и многу други наслови за продукции како TF1, EMI Music, Universal, Canal+, National Geographic.

Бобан е основач на Loops Lab Media,[8] компанија специјализирана за создавање професионални музички примероци, јамки, комплети за тапани, градежни комплети и лиценцирана музика.

Од 2014 година тој е член со право на глас на Греми наградите.

Дискографија уреди

Слободни уреди

Year Artist Song
2014 Daniel Kajmakoski "Lisja esenski"
2016 Kanita "Don't Let Me Go"
2016 CORSON "Je Respire Comme Tu Mens"
2017 CORSON "La Fille De Copenhague"
2017 naBBoo ft. Misha MIller "Feel You"
2017 ABBIE "No One"
2017 naBBoo & Gon Haziri ft. Miceal "Hurt You"
2017 Barbara Opsomer "Cette Nuit La"
2018 Kanita "They Said"
2018 CORSON "Tomber Les Masques"
2018 Jeremie Clamme "Animal"
2018 Poli Genova "Perfect Love"
2018 Jenifer "Notre Idylle"
2018 Kanita "S'Jemi Ne"
2018 Chimène Badi "Là Haut" (Destination Eurovision)
2019 Jenifer ft. Slimane "Les choses simples"
2019 Kanita ft. Lindon "Stranger"
2019 naBBoo ft. Eneli "Out of My Mind"
2019 Alexis Roussiaux "Pour Elle"
2019 M.Pokora "Mama"
2019 Jeremie Clamme "For Me"
2019 Jenifer ft. Kylie Minogue "On Oublie le Reste"
2019 M.Pokora "Tango Électrique"
2019 Kanita "Ankth"
2019 Kanita "Fllad"
2020 naBBoo "Middle of the Night"
2020 Galoski "Knocked me Down"
2020 Yon Idy "Back Around"
2020 Poli Genova "How we End Up"
2020 Alliel "Ce Qui Nous Rend Fous"
2020 Paulette "C'est Pas Moi, C'est Les Autres"
2020 Kanita "Lonely"
2020 Poli Genova "Last Night"
2021 AIDAN "Heart Emoji"
2021 Eneli "Sin Ti"
2021 Stéphane "Douleur je fuis"
2021 AIDAN "Nahseb Fik"
2021 Antoine Delie "Peter Pan"
2021 Samanta "Emnin Tem"
2021 Poli Genova "No More"
2021 Antoine Delie ft.Chimène Badi "Si je le dis"
2021 Samanta "Cha Cha Cha"
2021 ECCO "Emmène-Moi"
2021 Poli Genova "NaNa"
2022 Samanta "Jeta Ime"
2022 AIDAN "Ritmu"
2022 Stéphane "Green Dream"
2022 Joseph Kamel "Premier rendez-vous"

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-10-24. Посетено на 2010-09-13.
  2. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-10-18. Посетено на 2010-09-13.
  3. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-07-22. Посетено на 2010-09-13.
  4. Music, Berklee College of. „Member Search - Berklee Music Network“. www.berkleemusic.com.
  5. „Macedonian Orchestra Offers Remote Buyout Film/TV Recording Sessions :: Film Music Magazine“. www.filmmusicmag.com.
  6. „Boban Apostolov-艺恩娱乐咨询“. P.entgroup.cn. Архивирано од изворникот на 2011-07-07. Посетено на 2010-09-13.
  7. „Sud Ovest Records“. Sud Ovest Records. Архивирано од изворникот на 2011-07-16. Посетено на 2010-09-13.
  8. http://loops-lab.com

Надворешни врски уреди