Канита Сума (позната само како Канита, Предлошка:Lang-al; р. 26 јули 2001) ― македонска пејачка од албанска народност.

Животот и кариерата уреди

Канита Сума е родена на 26 јули 2001 година во албанско семејство во градот Скопје, Македонија.[1][2] Сума се искачила до слава додека била на аудиција за втората сезона на X Factor Albania во 2012 година завршувајќи на четвртото место.[3] Таа ја продолжила својата музичка кариера и учествувала во Kënga Magjike во два наврати, во 2014 и 2018 година.[4][5] Во октомври 2019 година, албанскиот радиодифузер, Radio Televizioni Shqiptar (RTSH), објавил дека Сума ќе се натпреварува на 58. издание на Festivali i Këngës, националниот изборен натпревар на земјата за Изборот за песна на Евровизија 2020 година, со песната „Ankth“.[6][7] Во полуфиналето не успеала да се пласира во големото финале на Festivali i Këngës. Во јануари 2020 година, „Fllad“ бил објавен и стигнал до број седумдесет и осум во Албанија.[8]

Наводи уреди

  1. „Kanita Biografia“ (албански). TeksteShqip. Посетено на 16 February 2021.
  2. „Kanita #Bio“ (албански). Top Channel. Архивирано од изворникот на 30 October 2020. Посетено на 16 February 2021.
  3. „Kanita: X Factor më ka dhënë shumë“ (албански). Telegrafi. 8 March 2013. Посетено на 16 February 2020.
  4. „Befasoi jurinë e "X Factor Albania" në moshë fare të vogël, rikthehet pas shumë vitesh në 'Kënga Magjike', Kanita“ (албански). Telegrafi. 9 October 2018. Посетено на 16 February 2020.
  5. „Kanita Suma risjell të ripërpunuar këngën 'S'jemi ne' (албански). Telegrafi. 10 June 2019. Посетено на 16 February 2020.
  6. „Festivali i 58-të i Këngës në RTSH, juria përzgjedh 20 këngëtarët pjesëmarrës“ (албански). Албанска радио телевизија (RTSH). 24 October 2019. Архивирано од изворникот на 28 October 2020. Посетено на 7 February 2021.
  7. „It's Arilena Ara for Albania!“. European Broadcasting Union (EBU). 23 December 2019. Посетено на 21 February 2020.
  8. „Kanita publikon këngën dhe klipin e ri 'Fllad' (албански). Sinjali. 23 January 2020. Посетено на 4 March 2020.