Бишер Ал-Касавни

Бишер Ал Касавни е јордански дипломат и политичар, кој служи како советник на кралот Абдула Втори за комуникација и координација во Кралскиот хашимитски суд.[1][2] Тој беше министер за правни работи помеѓу 2017 и 2018 година[3] и министер за надворешни работи помеѓу 2016 и 2017 година.[4] Ал-Касавни бил поранешен амбасадор на Јордан во Египет, Франција,[5] Кенија, Етиопија, Африканска Унија, Лига на арапски држави и во УНЕСКО. Тој исто така работел како генерален координатор и директор на Бирото за мировни процеси и преговори во Јордан.[6]

Бишер Ал-Касавни
Податотека:Bisher Al-Khasawneh 01.jpg
Лични податоци
Роден(а) Бишер Хани Ал-Касавни
јануари 27 1969 (1969-01-27) (52 г.)
Националност  Јордан
Сопружник Рана Султан
Награди Ред на Ѕвездата на Јордан, Ред на независност

НаградиУреди

НаводиУреди

  1. petra.gov.jo.
  2. Jordan embassy us.
  3. worldscience forum Архивирано 3 јуни 2019 г..
  4. „Cabinet reshuffle sees 5 new ministers in, 7 out“. Jordan Times. Посетено на 2019-06-03.
  5. petra jordan.
  6. The External Dimension of EU Justice and Home Affairs.