Биненалстер

Бинеалстер или Внатрешен Алстер е едно од двете вештачки езера во рамките на градот Хамбург, Германија, кое е создадено од реката Алстер (другото е Аусеналстер). Главниот годишен фестивал е Alstervergnügen.

Биненалстер
Hamburg Binnenalster.jpg
ПодрачјеХамбург
Координати53°33′18″N 9°59′42″E / 53.55500° N; 9.99500° E / 53.55500; 9.99500Координати: 53°33′18″N 9°59′42″E / 53.55500° N; 9.99500° E / 53.55500; 9.99500
Видвештачко езеро
Главни приливиАлстер
Главни истециЕлба
Сливни земјиГерманија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
0.2 км² км2
Најг. длабочинаоколу 2 м м
Binnenalster (CherryX).jpg

Езерото има површина од 0,2 км².[1]

ИсторијаУреди

Фразата „внатрешен“ се однесува на старите градски ѕидини на Хамбург. Биненалстер бил дел од езерото, кое било „внатре“ во градските ѕидини. Езерото првично било создадено да служи како резервоар за водениците. Од 2008, старите градски ѕидини не постојат, наместо двата патнички и железнички моста Lombardbrücke и Kennedybrücke, кои се протегаат над реката.

ФестивалУреди

Alstervergnügen (Уживање на Алстер) е годишен уличен саем, кој се одржува околу езерото. Се случува првиот викенд во септември и нуди голем избор и разновидна храна, пијалаци, игри, како и различна музика, особено рок-групи.

НаводиУреди

  1. Извор. Статистичко биро за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)

ЛитератураУреди

  • Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн Statistisches Amt für Hamburg und Schleswig-Holstein (2007). "Статистичка годишна книга 2006/2007" (PDF). Хамбург, Германија: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. ISSN 1614-8045. Наводот journal бара |journal= (help)

Надворешни врскиУреди