Беј или „Бејџанг“ (кинески: 北江; пинјин: Běi Jiāng = „Северна Река“) — река во јужна Кина, северна притока на Бисерната Река. Другите две поважни притоки се Си и Дунг.

Беј
Местоположба
Физички особености
Должина63 км
Особености на сливот
Беј (река) во рамките на Гуангдунг
извор
утока
Изворот и утоката на Беј

Долга е 63 км и се наоѓа во северниот дел на покраината Гуангдунг.

Наводи уреди

Поврзано уреди


Координати: 23°08′43″N 112°48′54″E / 23.14528° СГШ; 112.81500° ИГД / 23.14528; 112.81500