Бечиќи (српски: Bečići) — населено место во Црна Гора.

Бечиќи
Бечићи
Село
Поглед на Бечиќи од патот Цетиње–Будва
Поглед на Бечиќи од патот ЦетињеБудва
Држава Црна Гора
Општина Будва
Население (2011)
 • Вкупно895
Час. појасСЕВ (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)

Географски одлики

уреди

Бечиќи како тема во уметноста и во популарната култура

уреди

Бечиќи се јавува како тема во одредени дела од уметноста и популарната култура, како:

Наводи

уреди
  1. Miodrag Pavlović, Izabrane pesme. Beograd: Rad, 1979, стр. 42-43.