Бебешка колика

Бебешка колика се дефинира како епизоди на плачење повеќе од три часа на ден, повеќе од три дена во неделата, за три недели, кај инаку здраво дете. Честопати плачењето се случува во вечерните часови. Тоа обично не резултира со долгорочни проблеми. Плачот може да предизвика фрустрации кај родителите, депресија по породувањето, прекумерни посети на лекар и злоупотреби на децата.[1]

Колика
СинонимиИнфантилна колика
Human-Male-White-Newborn-Baby-Crying.jpg
Новороденче плаче
СпецијалностПедијатрија
СимптомиПлач кој трае повеќе од три часа дневно, три дена во неделата, три недели[1]
КомпликацииФрустрација кај родителите, депресија по породувањето, злоупотреба на децата[1]
Вообичаена појаваОд шестата недела[1]
ВреметраењеВообичаено исчезнува до шестиот месец[1]
ПричинителиНепознати[1]
Дијагностички методВо зависност од симптомите по отфрлање на другитте можни причинители[1]
Диференцијална дијагнозаКорнеална абразија, кила, тестикуларна торзија[2]

Коликите се појавуваат кај 10–40% од децата.[1] Најчесто се појавуваат од шестата недела и исчезнуваат до шестиот месец.[1] Во ретки случаи траат до првата година.[3] Се јавуваат во ист процент кај момчињата и кај девојчињата.[1] Првиот детален медицински опис на состојбата е од 1954 година.[4]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 1,9 Johnson, JD; Cocker, K; Chang, E (1 October 2015). „Infantile Colic: Recognition and Treatment“. American Family Physician. 92 (7): 577–82. PMID 26447441. Архивирано од изворникот на 26 August 2017. Посетено на 22 July 2017.
  2. „Colic Differential Diagnoses“. emedicine.medscape.com (англиски). 3 September 2015. Архивирано од изворникот на 5 November 2017. Посетено на 1 June 2017.
  3. Barr, RG (2002). „Changing our understanding of infant colic“. Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine. 156 (12): 1172–4. doi:10.1001/archpedi.156.12.1172. PMID 12444822.
  4. Long, Tony (2006). Excessive Crying in Infancy (англиски). John Wiley & Sons. стр. 5. ISBN 9780470031711. Архивирано од изворникот на 2016-10-18.

Надворешни врскиУреди

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори