Бартоломео Кампањоли

Бартоломео Кампањоли (10 септември 1751 – 6 ноември 1827) бил италијански виолинист и композитор .

Nouvelle Méthode, илустрација.

Кампањоли бил виртуоз виолинист, кој ја обиколил Европа пропагирајќи го италијанскиот виолински стил од 18 век. Тој, исто така, имал голем број на композиции :

 • Дивертиси за соло виолина, кои се високо ценети во музичките училишта
 • 41 Каприси за соло виола, често користени од студентски виолисти
 • Nouvelle Méthode за виолина (1827).
 • Голем број дуа за флејта и виолина
 • 30 <i id="mwGg">прелудии</i> за виолина [1] во сите 24 клучеви

Животот уреди

Бартоломео е роден во Ченто. Неговиот татко бил трговец. Студирал виолина локално, прво во Болоња, а потоа од 1763 година во Модена кај Пол Гуастароба, студирал со познатиот виолинист Џузепе Тартини . Тој се вратил дома во 1766 година и свирел во локален оркестар. Во 1768 година студирал понатаму во Венеција и Падова, каде што сè уште живеел Тартини.[2] [3]

Живеел неколку години во Фиренца и студирал кај виолинистот Пјетро Нардини. Овој период бил влијателен за неговата кариера. Во Фиренца свирел и во оркестарот на Teatro della Pergola . Во 1775 година отишол во Рим и свирел во оркестарот на Театро Аргентина .[3] [4]

Во 1776 година бил назначен за капелмајстер на епископот на Фрајзинг во Баварија. Тој ја обиколил северна Европа одржувајќи концерти во 1778 година и поминал 3 месеци во Гродно и 3 месеци во Варшава (Гербер 1812, 617). Тој добил функција во дворот на војводата од Курланд во Дрезден во 1779 година. Додека ја имал оваа функција, тој одел на турнеи. Ја обиколил Шведска во 1783 година, каде што во Стокхолм бил избран за член на Кралската шведска академија за музика. Во 1784 година ги обиколил европските градови, главно во Германија и Австрија.[3] [4]

Во 1797 година го објавил Metodo per Violino, трактат за свирење виолина. Може да се смета дека го демонстрирал стилот на преодниот период помеѓу барокот и класичната ера.[5]

Тој го напуштил дворот на војводата од Курланд, а во 1797 година и бил назначен за концерт - мајстор на оркестарот Лајпциг Гевандхаус.Оваа функција ја задржал до 1818 година. Тој го посетил Париз во 1801 година, каде што бил импресиониран од свирењето на виолинистот Родолф Кројцер.[3] [4]

Додека Кампањоли престојувал во Лајпциг, виолинистот и композитор Луис Спор, посетувајќи го градот каде што требало да одржи концерт, го слушнал Кампањоли како свири концерт на виолина од Родолф Кројцер. Тој напишал во својот дневник: „Неговиот метод, точно е дека е од старата школа, но неговата драма е чиста и завршена“.[6]

Неговите две ќерки Албертина и Џанета биле пејачки, а во 1816 година тој заедно со нив ја обиколил Италија. Тој поднел оставка од оркестарот Гевандхаус, за да се грижи за кариерата на неговите ќерки. Семејството на крајот се преселило во 1826 година во Нојштрелиц, каде што и починал во 1827 година.[3] [4]

Дискографија уреди

Во 2022 година, италијанскиот виолист Марко Мисијања ја сними светската премиера на 41 опис на Капричи. 22 од Кампањоли во верзијата на Карл Алберт Тотман.[7]

Наводи уреди

 1. „IMSLP: Campagnoli, 30 Preludes for violin“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-12-25. Посетено на 2022-04-26.
 2. „Campagnoli, Bartolomeo“ . A Dictionary of Music and Musicians – преку Викиизвор.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Campagnoli, Bartolomeo Dizionario Biografico degli Italiani - Volume 17 (1974), accessed 11 July 2014
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Bartolomeo Campagnoli Ross W. Duffin, How Equal Temperament Ruined Harmony (and Why You Should Care), accessed 6 July 2014.
 5. Chapter 4 Dallin Richard Hansen, The Bouncing Bow: A Historical Examination of "off-the-string" Violin Bowing accessed 11 July 2014.
 6. Autobiography of Louis Spohr accessed 10 July 2014.
 7. Кампањоли: 41 Каприси за виола Оп.22, аранжман за виола и пијано од Карл Алберт Тотман https://www.brilliantclassics.com/articles/c/campagnoli-41-caprices-for-viola-op22-arranged-for-viola-piano-by-carl-albert-tottmann

Надворешни врски уреди