Айдахо Фолс (англиски: Idaho Falls во превод „Водопади Ајдахо“) е град во сојузната држава Ајдахо, САД. Ајдахо Фолс според пописот од 2000 година броел 50 730 жители и опфаќал површина од 45 км² (17,40 милји²). Основан е во 1864 година, а го носи епитетот град од 1891 г.

Локацијата на Ајдахо Фолс во округот Боневил во Ајдахо
Ајдахо Фолс

Збратимени градови

уреди

Надворешни врски

уреди