Аугуст фон Макензен

Аугуст фон Макензен (германски: August von Mackensen; Хаус Лајпниц, 6 декември 1849Бургхорн, 8 ноември 1945) — германски фелдмаршал кој во текот на Првата светска војна раководел со германската армија на источниот и српскиот фронт.

Аугуст фон Макензен
Фелд Маршал Фон Макензен
ПрекариПоследниот Хусар
Роден6 декември 1849(1849-12-06)
HХаус Леипниц, Саксонија, Кралство Прусија, Германски Сојуз
Починал8 ноември 1945(1945-11-08) (возр. 95)
Хабигхорст, Хановер (покраина), Сојузна окупација на Германија[1]
ДржаваКралство Прусија
Германско Царство
 Вајмарска Република
РодКралство Прусија
Германско Царство
Рајхсвер
Служба1869–1920
ЧинMariscal prussià Генерал-фелдмаршал
Заповедал соArmy Group Mackensen
Битки/војниФранцуско-пруска војна
Прва светска војна
ОдликувањаГолемиот крст на железниот крст
Ореден за заслуги со Оак Лзеавес
Орден на црниот орел
РодниниЕберхард фон Макензен
Потпис

Прва светска војна

уреди

Наводи

уреди
  1. David T. Zabecki, Germany at War: 400 Years of Military History, p. 808