Аскер

појаснителна страница на Викимедија

Аскер[1][2] (арап. عسكر (војска), турски: asker, татар. гаскәр) — арапски збор за војник, кој бил преземен од туркиските народи (Турци, Татари).

ИсторијаУреди

Аскерите биле вообичаено име за османлиските војници во балканските земји под османлиска власт.

За време на војната за Нагорно Карабах, Ерменците ги нарекувале азербејџанските војници аскери.[3]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „аскер“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „аскер“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. „Появились данные об очередной партии аскеров, уничтоженных армянскими военнослужащими[[:Предлошка:Ботовски наслов]]“. Архивирано од изворникот на 07. 11. 2017. Посетено на 11. 05. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help); URL–wikilink conflict (help)