Арно Алан Пензијас

Арно Алан Пензијас (Минхен, 26 април 1933 е Американски физичар, радиоастроном и нобеловец.

Арно Алан Пензијас
Arno Penzias.jpg
Роден26 април 1933 (1933-04-26) (88 г.)
Минхен, Германија
НационалностСоединети Американски Држави
ПолињаФизика
УстановиБел Лаборатории
ОбразованиеГрадски Колеџ на Њујорк
Универзитетот Колумбија
Познат поКосмичко микробраново позадинско зрачење
Поважни наградиХенри Драпер медал (1977)
Нобелова награда за физика (1978)
Харолд Пендер Награда (1991)
IRI медал (1998)
СопружникАн Перл Барас [1]

ДелаУреди

  • Wilson, R. W.; Penzias, A. A. (1967). „Isotropy of Cosmic Background Radiation at 4080 Megahertz“. Science. 156 (3778): 1100–1101. Bibcode:1967Sci...156.1100W. doi:10.1126/science.156.3778.1100. PMID 17774056.
  • Penzias, A. A.; Wilson, R. W. (1970). „Microwave Noise from Rainstorms“. Science. 169 (3945): 583–584. Bibcode:1970Sci...169..583P. doi:10.1126/science.169.3945.583. PMID 17746031.
  • Penzias, Arno A. (1979). „The Origin of the Elements“. Science. 205 (4406): 549–554. Bibcode:1979Sci...205..549P. doi:10.1126/science.205.4406.549. PMID 17729659.
  • Penzias, Arno A. (1980). „Nuclear Processing and Isotopes in the Galaxy“. Science. 208 (4445): 663–669. Bibcode:1980Sci...208..663P. doi:10.1126/science.208.4445.663. PMID 17771085.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со: