Армен Варданјан

Армен Вардањан (украински:Арме́н Фру́нзікович Варданя́н) (роден на 30 ноември 1982) е украински борач кој на Летните олимписки игри - 2008 одржани во Пекинг го освои бронзениот медал во дисциплината Грчко-римски до 66 kg.[1]

Олимписки медали
Натпреварувач за  Украина
Машко борење во Грчко-римски стил
Бронза 2008 Пекинг

НаводиУреди

  1. „Armen Vardanyan“. Олимпијци9 - Летни олимписки игри - 2008 - Пекинг, Кина. ESPN. 13 август 2008. Посетено на 13 август 2008.