Ардалес ― град и општина во покраината Малага, дел од автономната заедница Андалузија во јужна Шпанија. Општината се наоѓа на околу 62,5 километри од Малага.

Ардалес
Општина
Ardales Spain.jpg
Грб на Ардалес
Местоположба на општината во покраината Малага
Местоположба на општината во покраината Малага
Држава Шпанија
ЗаедницаАндалузија
ПокраинаМалага
КомаркаАнтекера, Гвадалтеба
Управа
 • ГрадоначалникХуан Калдерон Рамос
Површина
 • Вкупна106 км2 (41 ми2)
Надм. вис.&10000000000000445000000445 м
Население (2018)[1]
 • Вкупно2.493
 • Густина24/км2 (61/ми2)
ДемонимArdaleños (Ардалењос)
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)
Поштенски број29550
Мреж. местоМатична страница

На ридот над градот се наоѓа историската црква, а повисоко сè уште се наоѓаат урнатините на Ардалскиот замок. На врвот на ридот е испосницата Ермита дел Калварио. Во близина е и озлогласеното Кралско Патче. Ардалеската пештера (cueva de doña Trinidad Grund) содржи палеолитска пештерска уметност.

НаводиУреди

  1. Општински регистар на Шпанија 2018. Национален статистички институт.

Надворешни врскиУреди