Антитаур

планински венец во Турција

Антитаур (грчки: Αντίταυρος) или Аладаглар турски: Aladağlar) — планински венец во јужна и источна Турција што се протега во лак североисточно од венецот Таур.[1] Највисока планина е Демирказик (3.756 м).

Антитаур is located in Турција
Местоположба на Антитаур во Турција

Во околината на венецот (но не во него) се наоѓа планината Ерџијес (3.917 м), за која старогрчкиот географ Страбон напишал дека има врв вечно покриен со снег, и дека оттаму може да се видат и Црното и Средоземното Море.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. McNeill, John Robert (1992) The Mountains of the Mediterranean World: An Environmental History Cambridge University Press, Cambridge, UK, стр. 19 ISBN 0-521-33248-6
  2. Страбон, Географија 12.2.7.

Координати: 37°49′N 35°10′E / 37.817° N; 35.167° E / 37.817; 35.167