Анкица Бенинова (родена во Струмица) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Анкица Бенинова
Роден Струмица
Националност Македонка
Занимање глумица
Татко Бранко Бенинов

Филмографија уреди

Филмографија на глумецот Анкица Бенинова
Год. Назив Улога
2010.-те
2011. Турни ме да Кинисам ТВ-серија Теа
2014. Приказни од животот ТВ-серија Анушка
2015. Медена ноќ ТВ-филм Сестрата на Ленче
2015. Струмички народни приказни ТВ-серија
2020.-те
2022-2023. Бистра вода ТВ-серија

Надворешни врски уреди