Англиканска црква (Букурешт)

Англиската црква (романски: Biserica Anglicană a Învierii) е црква која се наоѓа во Букурешт, Романија. Објектот бил изграден во 1900 година, а за последен пат реконструирана во 1966 година[1].

Англиската црква
Основни податоци
МестоБукурешт, Романија
Координати44°26′34.56″N 26°6′9.48″E / 44.4429333° СГШ; 26.1026333° ИГД / 44.4429333; 26.1026333
Припадностхристијанство
Осветен1900
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква
Завршен1966

Наводи уреди