Ана Хофман-Удгрен

Ана Марија Викторија Хофман-Удгрен (23 февруари 1868 година) – 1 јуни 1947 година) родена Хамарстрем; исто така позната како Хоффман и Хофманн, била шведска глумица, кабаре пејачка, музички салон и ревијален уметник, театарски режисер и филмски режисер. До 2016 година се споменувала како прва жена што станала филмски режисер во Шведска.[1][2]

Ана Хофман-Удгрен (1890)
Како Фиа Јансон во сценската естрада на Емил Норландер од 1900 година - „Den förgyllda lergöken“ („Позлатената окарина“).

ЖивотУреди

Ана Хофман-Удгрен е родена во парохијата Хедвиг Елеонора во Стокхолм, Шведска. Таа била ќерка на Ема Хамарстром (1849–1910) и можеби била вонбрачна ќерка на шведскиот крал Оскар Втори. Ова било често повторувана гласина во Стокхолм во тоа време. Францускиот уметник Клео де Мероде, кој бил ангажиран како гостин уметник од Хофман-Удгрен, се осврнал на овие гласини: „За неа беше речено дека таа е природна ќерка на кралот Оскар, што е можно бидејќи таа имаше забележителна самодоверба."[1] Сепак, оваа гласина никогаш не била потврдена: бидејќи Ана Хофман-Удгрен му забранила на печатот да споменува какви било биографски информации за неа, упатство што било почитувано од страна на печатот, и покрај фактот што биографските информации инаку биле вообичаено додадени за уметниците во печатот.[3]

Во нејзините необјавени мемоари, Хофман-Удгрен изјавила дека за време на воспитувањето нејзината мајка ја одвела во палатата Стокхолм, каде што приватно ја запознала со кралот и дека тој ја прашал дали има нешто што може да стори за неа. Кога имала седумнаесет години, Оскар Втори го финансирал патувањето во Париз, каде што останала осум години, студирајќи го францускиот јазик и пеејќи. Дебитирала како пејачка на добротворни концерти во Париз и учествувала во тамошниот уметнички живот.[1]

Во 1892 година, Хофман-Удгрен се вратила во Стокхолм, каде што дебитирала како пејачка во Стокхолм Тиволи, забавен парк на островот Ѓургарден во Стокхолм, каде што станала популарен уметник со својот француски репертоар на песни. На крајот на XIX век, Ана Хофман-Удгрен го презела управувањето со популарниот театар на отворено, Kristallsalongen во Ѓургарден, каде што служела и како режисер. Театарскиот бизнис згаснал во 1924 година.[4]

Дебитирала како филмски режисер и филмска глумица во немиот филм Stockholmsfrestelser (Стокхолмски искушенија) од 1911 година. Таа исто така ги режирала филмовите на две претстави на Август Стриндберг, Татко (1912) и Госпоѓица Јулија (1912).[5]

Личен животУреди

Таа се омажила за сценаристот, поет, новинар и автор Карл Густаф Удгрен (1865–1927) во 1900 година и имале шест деца: пет ќерки и еден син. Нејзината ќерка, глумица и театарска режисерка Алис Еклунд (1896–1983) се омажила за глумецот Ернст Еклунд (1882–1971). Ана Хофман-Удгрен починала во Брома и била погребана во Skogskyrkogården во Стокхолм.[6] Меѓу нејзините внуци била и глумицата Елегард Велтон (1932–1991).[7]

Видете и:Уреди

  • Еба Линдквист - подоцна идентификувана како првата жена што станала филмски режисер во Шведска.

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Marika V. Lagercrantz (2009). „En oavslutad berättelse. Om varietéstjärnan Anna Hofmann“. Kulturellt: Reflektioner i Erling Bjurströms anda.
  2. Marina Dahlquist (24 February 2017). „Anna Maria Hammarström“. Women Film Pioneers Project. Посетено на 1 April 2019.
  3. „Anna Hofman-Uddgren“. Nordic Women in Film. Посетено на May 1, 2020.
  4. „Anna Maria Viktoria Hofman-Uddgren f. Hammarström“. bygdeband.se. Архивирано од изворникот на 2019-05-01. Посетено на 1 April 2019.
  5. „Stockholmsfrestelser eller Ett Norrlands-herrskaps äventyr i den Sköna synderskans stad (1911)“. Swedish Film Institute. Посетено на 1 April 2019.
  6. „Alice Eklund“. nordicwomeninfilm.com. Посетено на 1 April 2019.
  7. „Karl Gustaf Uddgren“. Vem är det : Svensk biografisk handbok. 1925. Посетено на 1 April 2019.

Понатамошно читањеУреди

Надворешни врскиУреди