Амелија душ Сантуш Кошта Кардија

Амелија душ Сантуш Кошта Кардија (португалски: Amélia dos Santos Costa Cardia; 1855 во Лисабон1938) — една од првите лекарки во Португалија.[1]

Амелија душ Сантуш Кошта Кардија
Amélia Cardia.JPG
Амелија душ Сантуш Кошта Кардија
РоденЛисабон,  Португалија
НационалностПортугалка

Завршила Политехничко училиште од 1883 до 1887 година, а потоа Медицинско-хируршко училиште во Лисабон и дипломирала на 20 јули 1891 година.[2] Нејзината докторска теза била за жолта треска. Таа беше првата жена во Португалија која стажирала во болница. Амелија, исто така, основала дом за стари лица што го водела скоро десет години и била дел од Националната лига против туберкулоза и Здружението на медицински науки. Дополнително, таа припаѓала на португалската спиритулистичка федерација. Амелија била и писателка.[3]

ПубликацииУреди

  • Епизоди од војната, 1919 година
  • Визионер: психолошка романса, 1932 година
  • Грешница: психолошка романса, 1934 година
  • Манумисија: психолошка романса, 1936 година

НаводиУреди

  1. „O Leme - Biografia de Amlia dos Santos Costa Cardia“.
  2. „As pioneiras em Medicina“. odivelas.com. Архивирано од изворникот на 2015-01-08. Посетено на 2015-01-08.
  3. „A Celebration of Women Writers: PORTUGAL“.