Амброзиус Босхарт

Амброзиус Босхарт Постариот (холандски: Ambrosius Bosschaert de Oude; Антверпен 1573Хаг 1621) — сликар на мртва природа од Холандското златно доба. Ја започнал кариерата во Антверпен, а подоцна се селел во Миделбург (1593–1613), Утрехт и Бреда. Специјализирал во сликање мртва природа со цвеќиња.

„Мртва природа со цвеќе“. Стара пинакотека, Минхен

Наводи

уреди
  • „Bosschaert de Oudere, Ambrosius“. Winkler Prins encyclopedia (8. изд.). 1975.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

Галерија

уреди