Алитус арена (литвански: Alytaus arena) е универзална арена во Алитус, Литванија. Реконструкцијата на арената почнала во 2009 година, а била завршена до крајот на 2010 година. Арената официјално била отворена на 12 февруари 2011 година, а беше домаќин на натпреварите од групата Ц Европското првенство во кошарка кое се игра од 31 август до 18 септември 2011 година.

Алитус Арена
Место Алитус, Литванија
Отворен 12 февруари 2011
Сопственик
Цена на изградбата 35 милиони ЛЛ
Игра КК Алитус
Гледачи Кошаркарски натпревари 5,500
Концерти 7,000

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди