Александар Минченков

Александар Минченков (руски: Александр Викторович Минченков, роден на 13 јануари 1989 во Москва) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Локомотив Москва.

Александар Минченков
Лични податоци
Полно име Александар Викторович Минченков
Роден на 13 јануари 1989(1989-01-13)(35 г.)
Роден во Москва, СССР
Висина 1.85
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Локомотив Москва
Број 45
Младинска кариера
ФК Чертаново
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008– ФК Локомотив Москва 21 (3)
2010ФК Динамо Брјанск (п) 15 (7)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 18:27, 7 август 2011 (UTC)
Александар Минченков

Александар Минченков својата професионална кариера ја започнал во 2008 година како играч на ФК Локомотив Москва. Во сезоната 2009/2010 бил на позајмица во ФК Динамо Брјанск.