Албано (река)

Албано е поток во Ломбардија, Италија, кој тече низ провинцијата Комо . Се издига од Бокета ди Сомафјуме, во местото Гермасино и се протега на исток низ долината Албано, влегувајќи во езерото Комо кај Донго . Помеѓу општините Гермасино и Донго Албано поминува низ Гарзено .

Албано
Местоположба
ЗемјаИталија
Физички особености
Извор 
 • местоБокета ди Сомафјуме
 • надм. вис.1,750 м
Устие 
 • место
Комо, во Донго
 • координати
46°07′26″ N; 9°17′11″ E / 46.1240° СГШ; 9.2864° ИГД / 46.1240; 9.2864Координати: 46°07′26″ N; 9°17′11″ E / 46.1240° СГШ; 9.2864° ИГД / 46.1240; 9.2864
 • надморска височина
199 м
Особености на сливот
ТечениеКомо (езеро)АдаПоЈадранско Море

Најчестите риби се кафеавата пастрмкаSalmo trutta morpha fario и S. trutta morpha lacustris ), виножито пастрмка и клен . [1] Фауната од потокот, исто така, вклучува водоземци, како што е огнениот саламандер, и инсекти, како што се поточните еднодневки .

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди