Аланд е река во германските покраини Долна Саксонија и Саксонија-Анхалт, лева притока на Елба. Таа е продолжување на реката Бизе (поток од Зехаузен), која е продолжување на реката Милде. Аланд е 27 километри долга, така што целиот систем Милде-Бизе-Аланд е 97 километри долг. Аланд се влева во Елба во Шнакенбург.

Аланд
Местоположба
Физички особености
УстиеЕлба
53°2′19″N 11°34′4″E / 53.03861° СГШ; 11.56778° ИГД / 53.03861; 11.56778
Должина27 км
Особености на сливот