Аишат Магомедовна Магомедова

Аишат Магомедовна Магомедова (родена 1917, во село Гергебил, округ Гергебил, Дагестан Автономна Советска Социјалистичка Република, РСФСР, СССР - 2013, Махачкала ) била советски државник [1].

Аишат Магомедовна Магомедова
Министер 13-ти министер за здравство на Дагестанската автономна Советска Социјалистичка Република

Биографија

уреди

Ајшат Магомедовна Магомедова е родена во 1917 година во селото Гергебил , округот Гергебил. По националност - Аварка.

Студии

уреди

Во 1941 година дипломирала на Државниот медицински институт во Дагестан, каде што се запишала во 1936 година.

Кариера

уреди

Во периодот 1948-1951 година работела како втор секретар, а во 1951-1952 г. - веќе прв секретар на окружниот комитет Гергебил на КПСС. Во 1952 година, Магомедова била назначена за заменик министер за здравство на ДАСР. Во 1954 година, таа била префрлена во друго министерство - министер за социјално осигурување на ДАСР. Во 1959 година се вратила во Министерството за здравство и станала министер за здравство на ДАСР.

Партиски активности

уреди

Во 1950 година, таа била избрана за заменик на Врховниот совет на СССР во изборната област Ботлих. Во 1955, 1959 и 1963 година била избрана за заменик на Врховниот совет на ДАССР [2].

Награди и титули

уреди
  • Народен доктор на Дагестан
  • медали
  • Почесен доктор на ДАССР

Наводи

уреди
  1. „Магомедова Айшат Магомедовна“. Архивирано од изворникот на 2022-02-03. Посетено на 2022-07-12. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  2. „О Магомедовой А. М.“. Архивирано од изворникот на 2020-09-26. Посетено на 2017-03-27. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)

Надворешни врски

уреди