Агоња е поток долг 140 км што минува низ италијанските региони Пиемонт и Ломбардија . Тој е лева притока на реката По .[1]

Агоња
Agogna Novara.jpg
Близу Новара
Местоположба
ЗемјаИталија
Физички особености
Извор 
 • местоМонте Мотароне
 • надм. вис.околу 1000 м
УстиеПо
 • координати
45°03′58″ N; 8°54′37″ E / 45.0661° СГШ; 8.9102° ИГД / 45.0661; 8.9102Координати: 45°03′58″ N; 8°54′37″ E / 45.0661° СГШ; 8.9102° ИГД / 45.0661; 8.9102
Должина140 км
Големина на сливот995 км2
Проток 
 • просечен2139 м3/с
Особености на сливот
ТечениеПоЈадранско Море
Притоки 
 • левиЕрбоњоне

ТечениеУреди

 
Во близина на Боргоманеро

Изворот на реката е во областа помеѓу езерото Орта и езерото Маџоре во провинцијата Вербано-Кусио-Осола . Потоа се влева јужно во провинцијата Новара и минува покрај Боргоманеро и Куреџо . Реката продолжува да тече јужно покрај Калтигнага и Новара . Реката потоа преминува во провинцијата Павија и во областа Ломелина (во местата Кастело д’Агоња и Ломело ) и ја добива својата лева притока Ербогноне . Конечно, реката се влева во По кај Балоса Бигли, дел од местото Мезана Бигли, што е близу до границата помеѓу провинцијата Павија и провинцијата Алесандрија .

За време на освојувањето на Италија од Наполеон, Агоња го дала своето име на одделот на Кралството Италија со престолнина Новара (Види: Новара ).[се бара извор]

НаводиУреди

  1. The Times (2003), Comprehensive Atlas of the World, 11th edition, Times Books, Plate 76 (F5).

Надворешни врскиУреди