Абла — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалузија .

Абла
Andalucía Abla tango7174.jpg
Знаме на АблаАмблем на Абла
Амблем
Прекар(и): Абуленсе
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Spain" does not exist
Координати: 37°8′N 2°46′W / 37.133° СГШ; 2.767° ЗГД / 37.133; -2.767
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалузија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникХозе Мануел Ортиз Боно
Површина
 • Вкупна45 км2 (17,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000861000000861 м
Население (2019)
 • Вкупно1.249[1]
 • Густина33,6/км2 (87,0/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

НаводиУреди

  1. http://www.juntadeandalucia.es/institutodeestadisticaycartografia/sima/ficha.htm?mun=04001. Занемарен непознатиот параметар |idioma= (се препорачува |language=) (help); Занемарен непознатиот параметар |sitioweb= (се препорачува |website=) (help); Занемарен непознатиот параметар |fechaacceso= (се препорачува |access-date=) (help); Занемарен непознатиот параметар |título= (се препорачува |title=) (help); Отсутно или празно |title= (help)