Џо Пас (англиски: Joe Pass), роден како Џозеф Антони Пасалакуа (Joseph Anthony Passalaqua) 13 јануари 192923 мај 1994 е прославен американски гитарист, еден од најголемите гитаристи во историјата на џезот.

Џо Пас
Joe Pass
1975
Животописни податоци
Родено имеЏозеф Антони Пасалакуа
Joseph Anthony Passalaqua
Роден(а)13 јануари 1929
во Њу Бранзвик,
Њу Џерси, САД
Починал(а)23 мај 1994
ЖанровиЏез, бебоп
ЗанимањаМузичар, композитор
ИнструментиГитара
Период на активност1943–1994
ИздавачиConcord, Pablo
Pacific Jazz

Надворешни врски уреди