Џон Дејвисон Рокфелер (англиски: John Davison Rockefeller, Sr.; 8 јули 1839 – 23 мај 1937) — американски индустријалец и филантроп. Ја развивал нафтената индустрија и ја дефинирал современата филантропија. Во 1870 година, ја основал претпријатието „Стандард Оил“ и го водел сè до своето пензионирање во 1897 година. Стандард Оил е основана во Охајо како партнерство на Џон Д. Рокфелер, неговиот брат Вилијам Рокфелер, Хенри Флагер, Џејбс Боствик, Семјуел Ендрјус и Стивен Харкенс како партнер без право на глас. Како побарувачката за керозин и бензинот нагло се зголемиле, богатството на Рокфелер, исто така, се зголемува и станува најбогатиот човек во светот, во неговото време, неговата состојба во времето на смртта беше долари 1,4 милијарди (номинална 1937.) NYTimes проценува дека неговото богатство е околу 192.000.000.000 $ еквивалент 2006 година. Рокфелер беше еден од најголемите филантропи на САД, основач на фондацијата Рокфелер, жртвувано голема количина на медицинските истражувања, образованието, особено, за борба против жолта треска. Тој, исто така, основан е и Универзитетот во Чикаго и Рокфелер Универзитетот. Тој имаше четири ќерки и еден син, кој е наследник на раководството на фондацијата Рокфелер.

Џон Дејвисон Рокфелер
Роден 8 јули 1839
Ричфорд, Њујорк, САД
Починал 23 мај 1937
Ормонд Бич, Флорида, САД
Занимање челник на претпријатието „Стандард Оил“; инвеститор; филантроп
профит$318,3 милијарди, според „Богати луѓе низ историјата“ (2008), засновано врз информации на Форбс - февруари 2008.

Животопис уреди

[1]

Наводи уреди

  1. „John D. and Standard Oil“. Bowling Green State University. Посетено на 2008-05-13.